Proje Koordinatörünün Mesajı


PROJE KOORDİNATÖRÜ PROF. DR. DURAN CANATAN’IN MESAJI

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı (AKHAV), özellikle başta Talasemi (Akdeniz Anemisi) olmak üzere kalıtsal kan hastalıkları ve edinsel kan hastalıkları konularında dünya standartları düzeyinde uygulama, eğitim ve bilimsel araştırmalar yapmak üzere 1996 yılında, hasta yakınları, işadamları ve hekimlerin katılımıyla kurulmuştur.

AKHAV, 24 yıllık sürede Antalya ve çevresinde Talasemiyi tüm topluma tanıtmış, hastalık %95 önlenerek korku olmaktan çıkmıştır. Bu sayede, Antalya ekonomisine her yıl 20 milyon tasarruf sağlanmaktadır.

Vakfımızın 1996 yılında Antalya Valiliği ile başlattığı “Önce Talasemi Sonra Nikâh” kampanyası sonucunda Antalya şehir merkezinde Talasemili hasta doğumu %90 azalmıştır. Bu kampanya Sağlık Bakanlığı tarafından 2003 yılında Talasemi Önleme kampanyası olarak, tüm ülkeye yayılarak 41ilde uygulanmaya konmuştur ve devam etmektedir.

“Talasemi Çiçekleri Solmasın” kampanyası ile toplum bilinçlendirilerek her Talasemi hastasına sürekli kan bağışı kazandırmak için “kan annesi ve kan babası“ programı uygulanmaktadır. Bu kampanya da 2006 yılından itibaren Türk Kızılay’ı tarafından tüm ülkede uygulamaya konulmuştur. Vakfımız Sağlık Bakanlığı ve Hayırsever Adem Tolunay işbirliği ile Antalya Eğitim ve Araştırma merkezi bahçesine 2007 yılında ülkemizde ilk defa birTalasemi Merkezi kazandırmıştır.

Vakfa yapılan bağışlar yanında vakfın Antalya şehir merkezinde kurmuş olduğu laboratuvardan (AKHAVTAG) elde edilen gelirler ile Talasemili hastalara eğitim ve sosyal konularda destek sağlanmaktadır.

Avrupa Birliği Erasumus + Projeleri çerçevesinde, 2016 -2018 yıllarında Antalya Valiliği Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi ve Antalya Talasemi Derneği ile İtalya'dan Casa di Cura Quisisana, İspanya’dan Barselona Üniversitesi Joseph Carrare Enstitüsü ile Talasemik Gençlere Daha Kaliteli Bir Yaşam Sunmak İçin Endokrin Komplikasyonlarının Tanısı ve Tedavisi (EQUALITY)" isimli Avrupa Birliği Erasmus+ Programı K2 Stratejik Ortaklık Projesini yürütmüştür.

Bu proje biter bitmez, TC. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile görüşülerek, projenin devamı olacak olan kısa adı EŞİTLİK ARTI olan “GÖÇMENLER İÇİN HEMOGLOBİNOPATİ. EĞİTİM, ÖNLEME, GENETİK TEŞHİS VE TEDAVİ YAKLAŞIMI” projesi ile tekrar başvuru yapılmıştır.

Eşitlik Artı Projesinin amaçları göçmenlerde hemoglobinopatiler konusunda eğitime odaklanmaktadır. Türkiye, İspanya ve İtalya'da önleme ve tedavi protokolleri de dikkate alınacaktır.

Equality Artı projesi Erasmus+ kapsamında Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı koordinatörlüğünde, TC. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, İtalya Ferrara


Casa di Cura Quisisana Hastanesi ve İspanya Barselona Josep Carreras Enstitütüsü iş birliği ile yürütülecektir.

Projenin göçmenlerin hemoglobinopati sorunlarına katkı yapması ve göçmen hastaların yaşam kalitesinin artırılmasına ve yaşam sürelerinin uzatılmasına yarar sağlaması dileği ile...

Prof. Dr. Duran Canatan
Proje Koordinatörü
Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı (AKHAV) Yönetim Kurulu başkanı


Yukarı